Новини
Biggest 26

Будинок Белахова

Біля музею "Кобзаря", за кронами дерев ховається двоповерхова цегляна будівля, та мало хто здогадується, що вона була зведена ще у 80-х роках XIX століття за кошти місцевого купця Белахова. Ім'я архітектора, на жаль, невідоме. За стилем, будинок належить до пізнього модерну з елементами ампіру, що повністю відповідає смаку середнього класу черкаської буржуазії початку минулого століття.

Перший поверх купець надав в оренду місцевим підприємцям для мануфактурних магазинів. Серед них був і підприємець Школьников, який праворуч від входу відкрив завод із виробництва мінеральної та сельтерської вод і ситра. На другому ж поверсі розміщувалась родина самого купця. Белахов був першим, хто познайомив черкащан з новинкою під назвою «сінематограф». Кінематографічний апарат придбав для Белахова у 1908 році один із родичів купця та передав у наше місто через посередників. За допомогою своєї сім’ї, підприємець крутив черкащанкам німі стрічки, створені на вітчизняних кінофабриках Ханжонкова та Харитонова. Глядацька зала кінотеатру, утворена завдяки знесенню перестінку між двома великими кімнатами, мала 120 місць. У кутку зали, де продавали квитки, стояла гардеробна шафа для одягу.

Жовтневий переворот, як і для багатьох інших прибуткових будинків, уніс корективи до списку мешканців садиби Белахова. Тут розмістилися владні організації та молодіжний клуб. Відомо, що перед Другою світовою перший поверх займали магазини, а другий ― управління торгівлі, а потім - управління кінопрокату (певно, історична пам’ять). Раніше будівля мала виносний балкон з гарною наскрізною металевою огорожею, який було демонтовано у 30-х роках ХХ століття. Нині красу будівлі приховують не лише дерева, а й реклама численних закладів, що розташовуються на першому поверсі. Втім споруда і сьогодні приваблює своєю архітектурною ошатністю.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   10 Жовтня 2017, 09:06