Новини
Biggest 23

Черкаський обласний художній музей

Черкаський художній музей розташований у центрі Черкас у будівлі колишнього міськкому Комуністичної партії України. Його було створено у 1991 році і він є одним із наймолодших у порівнянні з іншими обласними центрами. Спочатку заклад діяв як відділ Черкаського обласного краєзнавчого музею, згодом — як філіал, а з 1994 року - як самостійна музейна установа.

Експозиція Черкаського художнього музею сформована з колишніх приватних колекцій графа Бобринського, князів Лопухіних та Білокопитових, які були передані в 1918 році Черкаському історико-педагогічному музею імені Тараса Шевченка. Сьогодні експозиція складається з 2 відділів: декоративно-ужиткове мистецтво і образотворче мистецтво. У першому відділі можна ознайомитись зі зразками народного мистецтва Середнього Подніпров'я, у другому — з роботами професійних митців. Крім цього, 4 зали третього поверху постійно використовуються під періодичні виставки.

Окреме місце в музеї відведено коштовним взірцям іконопису XVII—XIX століть. Відтак, справжніми раритетами зібрання є ікони "Богоматір" XVII століття, писана українським народним майстром, знайдена в селі Антипівка Золотоніського району, та «Свята Великомучениця Варвара» початку XVIII століття з села Дахнівка. Епоха Відродження представлена роботою школи Рафаеля "Мадонна дель Імпанната". Є в експозиції й декілька пейзажів іноземних митців, зокрема італійця Джузеппе Дзаїса (Giuseppe Zais, 1709—1784).

У залах портретного живопису привертає увагу образ ігумена Мотронинського монастиря з Холодного Яру Мельхіседека Значко-Яворського. У традиціях парадного портрету виконаний "Портрет генерал-прокурора графа О. М. Самойлова", авторства професора Віденської Академії мистецтв Лампі (Йоган-Баптист,1751 — 1830). Камерний характер носить "Портрет Онисії Максимовни Ланге" 1845 року роботи австрійського художника Генріха Гольпейна. На портреті, виконаного італійським художником Арціоні (1907), зображена Ольга Миколаївна Білокопитова — дочка предводителя одеського дворянства, дружина видатного вченого Іллі Ілліча Мечникова.

Черкаський художній музей проводить велику роботу з вивчення та популяризації художньої спадщини українських, зокрема черкаських, художників. Саме тому є в музеї "Світлиця Нарбута" — зала, присвячена творчості Народного художника України, лауреата Державної премії України імені Тараса Григоровича Шевченка, Данила Нарбута. Тут експонуються роботи, що показують його як театрального художника, художника-ілюстратора, а також його станкові полотна, що йдуть від народної картини. В експозиції широко представлені твори інших художників-черкащан: заслуженого діяча мистецтв України Клименка В.І., однією з провідних тем творчості якого є Хмельниччина, пейзажі заслуженого художника України Бондаря І.І., а також картини відомих черкаських художників Євича В.П., Кулика І.О., Іщенка Ю.П., Козіна П.Д., Ніканорова В.І., Афоніна В.А., Фізера І.В, подружжя Теліженків. Суттєвим доповненням до історії розвитку сучасного образотворчого мистецтва України є велика колекція графіки, що представлена в 4 залах експозиції.

Художній музей у Черкасах від перших днів свого існування став осередком відродження української національної культури. Тут постійно проводяться зустрічі з художниками, письменницькі поетичні вечори, виступи капели бандуристів, камерних оркестрів, ансамблю духовної музики «Канон», артистів Черкаської обласної філармонії та Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка, хору музичного училища та фольклорних ансамблів. Черкаський художній музей також відомий як місце постійного проведення різноманітних культурних акцій і заходів — виставок місцевих молодих художників і виконавців, лекцій, різноманітних благочинних акцій і презентацій, творчих зустрічей із відомими літераторами та визначними людьми. Крім цього, щороку у травні, до Всесвітнього Дня музеїв, заклад проводить унікальну креативну акцію-подію "Ніч в музеї", а у жовтні тут оригінально відзначають Гелловін, або Відьомську ніч.

Ольга Пузенко  Цікаві місця Черкас   17 Жовтня 2017, 09:23