Новини
Biggest 22

Перша міністерська чоловіча гімназія

Ця архітектурна споруда височіє в самому центрі нашого міста на високому дніпровському пагорбі над Замковим узвозом. Колись у ній розташовувалась Перша міністерська чоловіча гімназія, будівництво якої тривало протягом 1891 року, коли поряд зі старим корпусом гімназії звели новий.

Питання про будівництво нового корпусу гімназії постало на початку 1891 року на одному з засідань міської думи. Рудольф Гаммер, німець за походженням, інженер, керуючий черкаським цукровим заводом, член міської думи і активний громадський діяч, запропонував доручити будівництво Владиславу Городецькому. Владислав на той момент був студентом Петербурзької академії мистецтв і проходив практику при архітекторі Київського учбового округу військовому інженер-підполковнику Чекмарьову на посаді його помічника. Та не зважаючи на свій статус, Городецький вже встиг виконати роботи з будівництва двоповерхового будинку Уманської прогімназії.

17 березня 1891 року міська дума доручає Городецькому підготовчі роботи і будівництво гімназії. Вже 15 червня архітектор презентував план будівництва на засіданні міської думи, а будівельники приступили до будівництва. Сам архітектор не раз пароплавом припливав до Черкас з інспекцією будівництва. До кінця року споруда була завершена. Будівлю було створено у стилі модерн із використанням елементів неороманської архітектури. Декор головного фасаду виявлений майстерно виконаними горизонтальними лініями, що створили багату пластику архітектурного оздоблення. Фасади були рівномірно розчленовані горизонтально і вертикально. Великі віконні отвори з прямими і на півциркульними перемичками відповідали нормам освітлення навчальних класів кінця ХIХ століття.

У такий спосіб гімназія отримала два корпуси. У головному розташовувались навчальні класи для старших гімназистів, кімната викладачів та дирекція закладу. Другий корпус - особняк купця Соколова, який винаймала гімназія, був призначений для навчання молодших учнів. Також до ансамблю гімназії входила домова гімназична Святопречистенська церква, яка розташовувалась на місці сучасної бібліотеки Шевченка. Побудову церкви також доручили Владиславу Городецькому після будівництва гімназії. Споруда була зруйнована комуністичним режимом у 1971 році, під час зведення бібліотеки.

Це був навчальний заклад черкаської еліти, де працювали тільки чоловіки. Кожний учитель гімназії займався репетиторством. До них приїжджали діти багатих грабарів та підприємців міста.

Після приходу до влади більшовиків, гімназія переформатовується. Тут створюють черкаську середню школу №1 у 1918 році. За час реконструкції будівлі, проведеної у 1932-1933 роках, до неї добудовують третій поверх, а також з’єднують між собою обидва корпуси гімназії. Другий поверх відділявся від третього масивним арочним фризом, що був виконаний з лекальної цегли і утворював могутню пластику.

У стінах гімназії і школи навчалися майбутні державні і культурні діячі, чиї імена залишилися в історії. Серед них письменник, літературознавець, професор Михайло Драй-Хмара, більшовик Мойсей Урицький, авіатори брати Євген, Андрій та Іван Касьянеки, письменник Лесь Гомін, відомий історик, автор багатьох монографій про гетьманів України Крупницький Борис Дмитрович, видатний вчений, академік, індолог Олексій Петрович Баранников.

З 1968 року тут розмістили черкаське музичне училище. А 12 листопада 1986 року йому присвоїли ім’я знаменитого земляка - автора першої української опери "Запорожці за Дунаєм" Семена Степановича Гулака-Артемовського. У 1985 році особняк купця Соколовського знесли, а на його місці пізніше звели нову будівлю училища. Новий корпус фактично спаплюжив історичну спадщину нашого міста - сховав за собою історичну будівлю гімназії, не кажучи вже про зовсім різні архітектурні стилі. Нині в училищі розташовується єдиний в місті й області органний зал. Орган був виготовлений у Німеччині всесвітньо відомою фірмою "Валькер". Спочатку він знаходився в Одеському оперному театрі, а в 1968 році його перевезли до нашого міста.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   01 Листопада 2017, 09:24