Новини
Biggest 37

"Перемога" над "Дружбою"

Цьогоріч у найбільших черкаських парків – ювілеї. "Ювілейному"” у квітні виповнилося 50 (перепрошую у декомунізаторів, "Соснівським бором" я його не сприймаю як за звичкою, так і за визначенням. Бо "бір – сосновий або інших хвойний ліс; мішаний ліс, але з переважанням соснових дерев". Нє, ну якщо в Черкасах поняття "парк" і "ліс" тотожні, тоді канєшно).

Так от. З тим ювілеєм некрасіво получилось. Як не як – "візитівка", "улюблене місце для кількох поколінь" і т.д. Але міське начальство включило режим глибокої функціональної заморозки. Нічого красівого і пам’ятного “до 50-річчя парку 50-річчя” не відбулося. Потім сказало, що святкування перенесено на осінь. А восени – чи то склероз прихватив, чи коштів немає, чи просто пофіг. Одним словом – або провтикали, або проігнорили.

А іншому парку, який тепер "Перемога", вчора стукнуло 40. До слова, у них обох був один ідейний натхненник, тодішній перший секретар обкому Олександр Андреєв. 5 листопада 1977 року тут дружнім гуртом партначальників, ударників-виробничників та комсактиву посадили чергових 60 дерев, цього разу до річнці революції. На урочистому мітингу парк було офіційно відкрито, назвали його символічно, "Дружба". Адже...

З цим парком вобше всьо сложніше. Відповідним чином, на старті – спецтехнікою, – окраїну почали окультурювати ще в червні 1971-го. То аби при міській станції юннатів був свій дендропарк. Так би мовити – для комплексності пізнання природи в теорії з практикою трудового виховання. Діточки закопошилися навесні наступного року. Прибирали, саджали дерева і кущі. Звісно, з усіх шкіл і разом з дорослими. "Дружба" – то символічно, а не аби якось було. Невдовзі від товариства мисливців станція прийняла перших великих тварин: оленя, вовка, лисицю і дикого кабана. Отак, власне, й виник наш Зоопарк.

Колись я не міг зрозуміти, чому роком його заснування вважають 1979-й, якщо є фотографії, які засвідчують наявність тут Зоопарку раніше. Нехай невеличкого, бо він і зараз такий, але ж місцевості, заселеної зовсім не хом’ячками. Пояснив ветеран закладу Михайло Ядвіга: юридично Зоопарк оформили в 1979-му, а насправді йому на шість років більше, адже одночасно з формуванням парку 1973-го “в секторі” звели будиночок персоналу, встановили вольєри, заселили перших тварин. Ну про Зоопарк – згодом, буде якась календарна нагода – тоді. Хоч би й 10-річчя “при посаді” Євгена Леонідовича. В своїй справі то таки Чєловєчіщє.

Геть "пацифістський" і майже дитячий парк "Дружба" існував недовго. Але коли вам хтось розповідатиме про ту місцевість як "Перемогу" ще до 1980-го, то зважте. Просто наприкінці грудня 1976 року на вулиці 30-річчя Перемоги заселили першу 9-поверхвку, то й назву парку заднім числом переінакшили Бо ж насправді ще й у путівнику "Черкаси" 1979-го, виданому у дніпропетровському "Промені", читаємо: "Приємне враження справляє парк "Дружба", закладений на південно-західній околиці міста. Останнім часом тут з’явилися зони дендропарку, зоопарку, каскади ставків і озер..." Отож, недовго. А його "мілітаризація" розпочалася зі встановлення "Літака" напередодні 35-ї річниці Перемоги, 8 травня 1980-го.

Що парк втратив та чим збагатів зі своїм переродженням? Кому як, мені – не дуже. Сприймається окремими розірваними локаціями, не цілісно. Танки, гуси, атракціони... І не впевнений, що мотивація “щоб усім було цікаво”, в цьому випадку може бути аргументом.

ПиСи. Тут культурні люди питаюцця, нафіга я нормальні тексти портю сленгом і жаргоном. Не видєлуюсь. Просто шоб ті, хто безбожно тирить їх для офіційних сайтів та газет, трохи попрацювали з текстом. А то хоть раз би хто позвав по якусь дєнєжку, так нє – недовольство)))

Борис Юхно  Спалах минулого   06 Листопада 2017, 08:52