Новини
Biggest 47

Крутий заміс на Урицького

Зразу по "проголошенню області" мало вся черкаська вулиця Урицького перетворилася на великий будмайдан. Тепер, коли технічні потужності галузі дозволяють локалізувати спорудження об’єкту будь-якої складності, навіть не уявляється як то – вся вулиця "товчеться з ремонтом".

На кожному прольоті – піддони з цеглою, купи щебеню і піску, арматура, дошки, бочки, мішки. Будівельники, а тоді ще й не менш чисельні будівельниці, у завапнених тілогрійках замішують розчин, топлять смолу, навантажують та розвантажують. Все практичноможливе робиться вручну. Об’єми робіт – колосальні, техніки – "півтори одиниці".

1954 року на базі БУ-1 у Черкасах та БУ-2 в Умані утворили організацію з потужною назвою: Черкаський облбудтрест, та в основному тільки назвою й обмежувалася її виробнича міць. Тодішня будівельна база тресту – це сім вантажівок, дві лісопильні рами, два баштових та один автомобільний крани, один автонавантажувач, 9 бетономішалок, 11 розчиномішалок, 5 каменедробарок, 7 стієчних підйомників (на такому Фєдя з Шуріком "каталися"). На цю техніку, чи ж вона при них, – 698 робітників та ще 43 інженери: як хочеш, так і плануй роботу у п’яти містах області плюс шести "перших" селах. До 1957 року з техарсеналом стало трохи краще, але пропорційно зросла й кількість споруджуваних об’єктів, то загалом все залишилося, як і було.

Щойно, 1 вересня, на Урицького відкрили 17-ту школу. Навпроти – "спроруджується красиво архітектурно оформлений триповерховий будинок міського комітету партії", художній музей тобто. "На розі вулиць Урицького і Свердлова зводиться красивий житловий будинок": це про той, де був магазин "Юний технік". Через проїзд, бо ще й не вулицю, кипить робота на "об’єкті № 1", Будинку Рад. І все це – одночасно. Урицького в осіннью сльоту – суцільне болото, загуснути якому не дають колеса машин та кірзачі будівельників. Й чистими не найлегша взувачка, а тепер...

Втім – світле та чисте майбуття вулиці вже не за горами. "Розпочато прикрашення кварталу. Значно розшириться асфальтований тротуар із мальовничою смугою квітів – канів, хризантем, айстрів. Проїжджа частина одягнеться в асфальт. Після спорудження Будинку Рад вулиця Урицького сполучиться з площею і увійде в архітектурний ансамбль центра Черкас".

Земляні роботи у листопаді – це те, що в Черкасах ніколи нікого не дивувало. Є там якісь об'єктивності: аби котлован перестояв зиму, накис та просів стільки йому треба, а з весни вже зачистка і “поїхали”. Отак цими днями 60 років тому тут взялися за ще одну новобудову, чотириповерхівку Держбанку. Від цоколя і фундаменту дореволюційного училища територію зачистили раніше, одночасно прибрали й залишки повоєнного скверу.

Усі опоряджувальні роботи в банку завершили 1962-го, тож у будівлі на розі Хрещатика – Дашковича цьогоріч ніби як два ювілеї. Гарна, нічого не скажеш. Принагідно хіба згадати, що її найближча до ПС “Спартак” частина – геть свіжа, з другої половини 2000-х, але так вправно виконана – й не скажеш, що вона не рідна.

У просторі банк постав таким самісіньким, як і передбачалося ескізом. З описом його надрукували у "Черкаській правді" від 13 листопада 1957 року, тому цікавих деталей загалом небагато. Окрім однієї: на Урицького до установи мав примикати житловий будинок відповідних архітектурних форм. Не коробочка якась. Так собі думаю – якраз для працівників відділення Держбанку. Хоч би на очі їхнім теперішнім колегам не потрапило, бо ще наїдуть на філармонію з територіальними претензіями.

Втім, для любителів оригінальних текстів – ось цей матеріал.
"Росте і впорядковується наш обласний центр. У ньому розміщено десятки будівельних площадок. До цього числа приєднується ще одна новобудова. На розі вулиць Урицького і Карла Маркса починається спорудження чотириповерхового будинку Держбанку.
Корпус будівлі буде функціонально розподіленим на дві частини: жилу, розташовану в правому крилі, і адміністративну – в наріжній частині і лівому крилі. Фасади цокольного поверху облицьовуватимуться залізобетонними плитами. Стіни вище розташованих поверхів зводитимуться з лицьованої цегли під розшивку. Архітектурні деталі виконуватимуться зі збірного залізобетону.
Головний фасад, що виходитиме на вулицю Урицького, добре композиційно пов’язує архітектуру жилої та адміністративної частин. Загальна кубатура будівлі – 14,7 тисячі кубометрів. Внутрішнє планування будинку розв’язане з врахуванням зручності роботи і обслужування відвідувачів банку.
Будинок Держбанку буде однією з найкрасивіших будівель міста. По вулиці Урицького до нього примикатиме жилий будинок, а з боку вулиці Карла Маркса – спортивний зал товариства “Спартак”. Ці будинки будуть реконструйовані і надбудрвані. Разом з приміщенням банку вони створять єдиний архітектурний ансамбль"
.

...Йду собі вже похмурим Хрещатиком, де усього й будівництва тепер – утеплення фасаду медучилища – ой-ой, Академії, та намагаюся таки уявити, що тут коїлося рівно 60 років тому. Тобто як ціла вулиця товклася з ремонтом. До речі, тротуар біля "красивого будинку на розі Урицького і Свердлова" – очевидно якраз його ровесник...

Борис Юхно  Спалах минулого   10 Листопада 2017, 11:23