Новини
Biggest 42

Соцарт: Дівчата-віскозниці

Ви вже добре обізнані із садово-парковими скульптурами, які прикрашали Черкаси від середини 1950-х та ще років зо чверть століття по тому. З фізкультурниками, піонерами, могутніми тітками-символами, оленями та іншим серійним доробком місцевих ваятелів у парках, скверах та навіть на території старих дитсадків.

Такі фігури були на виду. Але чи не кожен тодішній заводчанин міг похвалитися скульптурами у своїх промислових володіннях: культура виробництва вимагала. І скверів, і скульптур. Славилися ними "Рафзавод", "М’ясокомбінат", "Хімволокно". Траплялися при заводах і "серйозні" витвори. Так, "Машбуд" ще з 1 травня 1925 року зустрічав головою Леніна (в роки окупації її заховали у теперішньому сквері Хмельницького, а повторно встановили на заводській території 22 квітня 1960-го), "Азот" з 7 липня 1977-го – "цілим" Мендєлєєвим. І навіть у сучасності, а саме – 11 жовтня 2012 року, "Фотоприлад" пошанував погруддям свого першого директора Олексія Курбанова. Але наразі реальні персони – не в контексті.

От взяти хоча б "Хімволокно", адже щодо нього маємо особливий привід. Навесні 1956 року розпочалося будівництво цього первістка-гіганта, а вже влсени 1957-го, тобто 60 років тому, тут заклали заводський сад, розбили квітники та "окреслили скульптурну концепцію". На жаль не знаю, коли фігури встановили, але на час введення другої черги, а то 1963-й, вони вже були. Наступний ювілей – 40-річчя: 1977 року ЗХВ нагородили орденом Трудового Червоного прапора. Тоді тут трудилося понад 5,5 тисяч черкащан, власне ¾ – черкащанок, а продукція експортувалася у три десятки країн. І не лише соціалістичних чи "третього світу", а й до ФРН, Японії, Франції, Італії. Восени 2005 року нові власники Хімволокна виставили за прохідну майже чотири тисячі заводчан, згодом – решту.

Тож тепер занедбана і брудна робітниця-віскозниця з відрізом шовку та її трохи приглядніші подруги в здичавілому заводському парку продовжують символізувати...

Борис Юхно  Спалах минулого   30 Листопада 2017, 09:09