Новини
Biggest 42

Жіноча гімназія Самойловської

Незважаючи на свою провінційність, Черкаси до більшовицького жовтневого  перевороту мали значну кількість навчальних заходів. Як вже згадувалося в статті про Жіночу міністерську гімназію, містяни тривалий час домагалися відкриття середнього навчального закладу для дівчат. Але на відкритті державної гімназії справа не зупинилася і в 1904 році була заснована гімназія Самойловської А.В. як неповна шестикласна з приватною формою власності. Вона була повною протилежністю казенній за навчанням: тут не було дівчат з еліти, тут навчалися діти вчителів, бідних чиновників, священиків. У гімназії Самойловської навчали кулінарному мистецтву, танцям, музиці тощо. 

З 1904 до 1912 року заклад знаходився на вулиці Поліцейській (нині Байди Вишневецького) в будинку, що передував сучасній будівлі з кафе "Ярославна" на першому поверсі. На жаль, зображення самої будівлі не збереглося і відомо про неї мало. Вже у 1906 році заклад постає повноцінною гімназією з кількістю учениць у 300 осіб. Гімназія мала свій прапор з девізом закладу "Праця, праця і праця".

Зібравши кошти шляхом пожертвування меценатів та додавши свої, А. В. Самойловська замовила проект нового приміщення. Воно було збудоване протягом 2 років (1910 - 1912) по вулиці Миколаївській (нині Хрещатик), на місці сучасної школи №17, а його закінчення було приурочене до 300-річчя Дому Романових. 

Будинок гімназії був справжнім архітектурним шедевром. Це була півтораповерхова цегляна споруда, чия композиція мала центральний та 2 бічних блоки. У центральному знаходилось фойє з басейном та фонтанами, вчительська, класні кімнати, у бічних — лише класи. Приміщення гімназії було розраховане на 400 учениць. Будівля було зведено в стилі історизму з використанням традицій українського зодчества. Центральна частина була увінчана фігурним пластичним фронтоном, який доповнювало ліплення, а бічні корпуси мали великі трикутні декоративні башти. Чудово виглядали на фасаді підвісні карнизи та аркада високих вікон. Була облаштована і прилегла територія. Навколо гімназії була зведена мурована огорожа, що мала вигляд цегляних стовпчиків із вмонтованими кованими металевими ґратами з вишуканими малюнками, металевими фатами, які були виготовлені на місцевому чавуноливарному заводі Каурова.

Навчання у гімназії мало в основному з педагогічний нахил. Тут навчали кулінарії, догляду за дітьми, ручній праці, музиці, танцям, поезії. Випускниці мали право викладати у молодших класах. Багато випускниць закладу згодом у 20-ті роки працювали сільськими вчителями, чим рятували себе та рідних від голодної смерті. Освіта була платною. Безкоштовно мало право навчатися лише декілька осіб. Гімназія Самойловської, до речі, була найдорожчою в Черкасах. Підготовчий клас коштував 80 рублів на рік, а 1-7 класи 100 рублів.

Після жовтневого перевороту (з 1918 року та протягом двох десятиріч) у будівлі гімназії знаходилась Друга трудова школа, в якій навчався Герой Радянського Союзу Якубовський Ізраїль Семенович. Друга світова війна стала для будинку фатальною. У серпні 1941 року, приміщення зруйнували німецькі снаряди, які били по відступаючих радянських військах. А от коли відступали німці, будівля спалахнула. Напівзруйнований будинок простояв до 1955 року, коли у жовтні розпочали відбудову вже нової школи, а територію зачистили під будівництво. 1 вересня 1957 року будівельники урочисто вручили ключ від школи першому директору Янчуку Антону Гнатовичу. А у 1985 році добудовано нові приміщення школи, яка тепер сягає з вулиці Хрещатик до вулиці Героїв Небесної сотні і має площу майже 10000 квадратних метрів.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   30 Січня 2018, 09:27