Новини
Biggest 72

Черкаський цукрово-рафінадний завод

З розвитком залізничного транспорту та пароплавства в Черкасах почала розвиватися і промисловість. Так в 1854 році у Черкасах збудували рафінадний завод – один із найбільших у Росії на той час та єдиний в Україні. Зводили завод коштами державного бюджету та меценатів. Це було найбільше підприємство в Черкасах і за кількістю робітників, і за обсягом продукції. 

Черкаський цукрово-рафінадний завод звели на околицях міста Черкаси біля хутора Кривалівка за кошти Тульсько-Черкаського акціонерного товариства. І він, разом із багатьма іншими цукровими заводами Правобережної Черкащини, у 1887 році став складовою першої в Російській імперії монополії — Синдикату цукрозаводчиків. На початку XX століття на заводі працювали 622 робітники, які щороку виробляли до 1,5 мільйона пудів (24.5 тисяч тон) цукру. На території заводу було облаштовано допоміжні цехи та ремонтні майстерні, діяли гуртожиток, їдальня для робітників, а згодом були споруджені робітничий клуб, лікарня та інші господарські об'єкти. На території заводу відкрили професійне училище, в якому займались підготовкою кадрів для підприємства. Значну частку робітників складали безземельні селяни, які з розквітом промисловості перебрались у місто. На підприємстві діяла 12-годинна робоча зміна. Варто відзначити також, що на заводі працювали не лише українці — 1886 року на завод прийняли 112 білорусів на термін 10 місяців, з оплатою 7 рублів на місяць.

Умови роботи на заводі були незадовільними, що не могло не потягнути за собою робітничі страйки. У квітні 1887 року страйкарів спробувала розігнати поліція. Згодом такі сутички відбувались періодично — історичні джерела вказують на 2 (15) листопада 1901 року, 1905 і 1906 рік. На мітингу 25 червня 1906 року на території заводу зібралося близько 2 тисяч осіб заслухати виступ депутата Державної думи, колишнього працівника Черкаського цукро-рафінадного заводу, уродженця Сміли, Вирового Захарія Івановича, про роботу парламенту та революційні події в імперії. Перелякана такими подіями адміністрація заводу вимушена була оголосити локаут (тимчасову зупинку).

Поновив роботу завод лише у серпні 1912 року, проте у зв'язку із політичним хаосом невдовзі він знову був закритий. З 1916 року вулицю, що з кінця XIX століття називали Сінною, оскільки вона виходила на Сінну площу, перейменували на Рафінадну. В період громадянської війни завод не працював, а у травні 1924 року тут велись ремонтні роботи. Відновив він свою діяльність вже за часів радянської влади, а саме 2 листопада 1924 року. За сезон 1924—1925 років було вироблено 2,5 мільйона пудів (41 тисяча тон) цукру. Наприкінці 1928 року на перехресті з бульваром Шевченка був збудований Палац культури підприємства, за ним утворили спортивне містечко, заклали парк відпочинку. Два квартали вулиці вимостили бруківкою. У 1937 році ККД заводу зріс — випуск продукції збільшився у 4,5 рази у порівнянні із випуском на початку століття.

В серпні 1941 року, під час Другої світової війни, на вулиці Рафінадній був організований збірний пункт 38-ї армії. Свою повоєнну продукцію завод випустив лише у вересні 1951 року. Протягом 1970-1980-х років вулиця Рафінадна була відбудована і реконструйована, а до святкування 700-ї річниці Черкас відбулася реконструкція Палацу культури, побудовано Палац спорту з трьома спорткомплексами, стадіон на 5 тисяч місць і критий плавальний басейн. У 1971 році вулицю Рафінадну перейменували на вулицю Добровольського, на честь загиблого радянського космонавта. 

За радянських часів завод був найбільшим підприємством у місті як за кількістю робітників, так і за коефіцієнтом випуску продукції, та одним із 4 подібних у всьому СРСР. Працювало підприємство на чехословацькому обладнанні. Довкола підприємства вирувало життя. Однак після майже 150 років свого існування, рафінадний завод виснажив свої можливості та був закритий через нерентабельність у 1998. Нині завод у неробочому та занедбаному стані, так закінчилася солодке життя Черкас...

* Використано фото Павла Лозовікова

Ярослав Лавров  Спалах минулого   20 Лютого 2018, 08:44