Новини
Biggest 27

100 років краєзнавчого музею

Черкаський обласний краєзнавчий музей - один з найстаріших музеїв України, створений у травні 1918 року за ініціативою місцевого осередку "Просвіта" та вчительської громадськості міста як історико-педагогічний музей імені Тараса Григоровича Шевченка. Очолив його невтомний дослідник краю Дмитро Панасович Бочков, який перебував на посаді директора музею з 1918 по 1935 рік.

Основу музейної колекції склали предмети побуту, знаряддя праці, документи та стародруки, які передали музею мешканці міста, матеріальні цінності, що були реквізовані з панських маєтків Бобринських, Балашових, Браницьких, Лопухіних, Кантакузенів-Сперанських, а також військові реліквії Орловського та Брянського полків, які зберігались в полковій церкві. Основу першої експозиції 1918 року склали мінералогічно-палеонтологічна збірка доктора Козловського, збірка черкаської чоловічої гімназії, а також ентомологічна колекція вчителя Балковського.

З 1920 року музей було взято на державне утримання і підпорядковано відділу освіти Черкаського повітового виконкому. У цьому ж році музей повернувся у приміщення на вулиці Гоголівській, буд. 115, де він і працював впродовж багатьох наступних років. В 1922 – 1926 рр. в музеї працювало три співробітника, які займалися систематичним вивченням Черкащини, Шевченківщини, проводили розкопки Маслівського глинища, вивчали Притясмин. Згідно зі звітом Дмитра Бочкова, музей в Черкасах мав шість відділів: археологічний, краєзнавчий кабінет, художній, який включав підрозділ церковних культів і військовий, етнографічний, “панського побуту” та  природознавчий. Окремо у вестибюлі експонувалися картини релігійного змісту, закордонні гончарні вироби (порцеляна).

Протягом 1920-х років значну кількість найбільш цінних музейних предметів було втрачено. У 1924 році музей мав відділи: природничий, виробничий, історико-культурний, медико-санітарний та архівно-бібліотечний. При музеї були організовані екскурсбюро, де навчали екскурсоводів, та гурток "Друзі музею", завданням якого був пошук предметів старовини. Екскурсії проводилися за домовленістю, при необхідності пояснення давались французькою та німецькою мовами.

У 1932 році музей набув статусу міжрайонного з назвою "Черкаський міжрайонний краєзнавчий музей Придніпровських районів Правобережжя". Директором музею з 1935 по 1941 рік працює Бирюков Петро Семенович.У роки окупації частина фондів, що евакуювались, потрапила під бомбардування, а ще частина була захоплена німцями. Втім 1 травня 1944 року музей першим в Україні прийняв відвідувачів звільненого від нацистів краю. У 1945 році директором музею призначено демобілізованого після поранення офіцера Івана Івановича Кравця.

Добрі перспективи для подальшої успішної діяльності музею відкрилися з утворенням у 1954 році Черкаської області із центром у Черкасах. Того ж року Черкаський міжрайонний краєзнавчий музей був реорганізований у обласний краєзнавчий музей. Однак ще тривалий час його матеріальна база і штати залишалися без змін. У 1960-ті рр. музей стає науково-методичним центром краєзнавчого руху Черкащини. За допомогою музейних фахівців і методистів в районах та селах області створюються музеї та музейні кімнати. У 1970 році було поставлено питання про будівництво нової споруди, оскільки зношеність старого приміщення музею становила більше 70 %, і виключала можливість його ремонту.

У 1973 році експозицію було закрито для відвідувачів і розпочато підготовку до будівництва нового приміщення музею, яке було відрито 8 травня 1985 року. Авторами проекту були черкаські архітектори Л. С. Кондратський, Н. Я. Собчук , С. М. Фурсенко, інженер А. П. Стеценко. Об’єм приміщення 32 тисячі метрів куб, корисна площа 6000 м кв. експозиція розміщена в 30 залах, на площі – 2800 м кв.

Експозиція музею має розділи: природи краю, археології, етнографії, історії краю XIV – початку ХХ століття, історії краю з 1917 року до сьогодення, зал вшанування памяті Тараса Григоровича Шевченка, зал голограм, великі виставкові зали. Вестибюль прикрашений гобеленами, витканими решетилівськими ткалями з Полтавщини, створеними за ескізами київського художника, заслуженого художника УРСР Жоголь Л. В. та скульптурною композицією "Мати – Черкащина" скульптора Куща А.В.

Тетяна Григоренко

СВІТЛИНИ:
Головна світлина - Відкриття нової будівлі музею 8 травня 1985 року

* Будівля музею, вул. Гоголівська (Гоголя), 115. вересень 1950 року
** Працівники музею 1950-ті років
*** Стенд історичного відділу 1960-ті років
**** Природничий відділ. 1950-ті років
***** Будівництво нової будівлі музею 1980-ті роки

Ярослав Лавров  Спалах минулого   29 Травня 2018, 09:25