Новини
Biggest 36

Черкаський обласний краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей завжди гостинно відчиняє двері для дорослих і дітей, одних захоплюючи музейними раритетами, інших – казковою таємничістю старовини. Допомагає відвідувачам познайомитися з музеєм відділ науково-просвітницької та виставкової роботи. Він працює практично з дня створення музею і займається – організацією, проведенням і обліком оглядових і тематичних екскурсій, виїзних занять, лекцій, музейних вечорів, музейних свят, презентацій, майстер-класів та квестів.

В арсеналі музейної діяльності є декілька напрямків науково-просвітницької роботи. Найбільш поширеними є оглядові екскурсії. Розроблено також чимало тематичних екскурсій по відділам музею. Не менш важливими є виставки музею, які приваблюють значне коло відвідувачів і з кожним роком набувають все більшого значення. Так, справжнім шедевром, родзинкою творчої просвітницької діяльності краєзнавчого музею стала виставка весільного вбрання та аксесуарів "Весільна мода 1950 – 1990 років", на якій експоновано унікальні весільні сукні, віночки, взуття та головні убори нареченої тих років. Набули популярності серед черкащан і гостей краю пішохідні екскурсії вулицями міста "Мандрівка старими Черкасами", "Архітектурні пам’ятки міста Черкаси початку ХХ століття" та алеями парку Сосновий Бір, під час яких екскурсанти знайомляться з історичними архітектурними та природними пам’ятками Черкас та слухають цікаву розповідь екскурсовода.

Поряд із традиційними формами музейної комунікації, з’явилися сучасні способи взаємодії музею та суспільства, спрямовані на розширення сфери впливу музею серед громадськості, що дозволяє розглядати музей як “живий інструмент” людської культури, а не сховище історії людства, що пасивно зберігає матеріальні цінності минулого.

Краєзнавчий музей володіє великою кількістю експонатів, які є безцінним надбанням українського народу. Тут зберігаються раритети європейської і світової культури, що викликає значний інтерес для ознайомлення з ними через різні форми просвітницької роботи.

Пріоритетними ж залишаються освітні програми для дітей, підлітків та студентства. Досить часто на базі музею проводяться тематичні уроки-екскурсії, гутірки, майстер-класи, виховні години та уроки мужності. Науково-просвітницька робота музею спрямована на розширення кола відвідувачів, тому постійно розробляються і впроваджуються нові форми роботи. Серед недавно впроваджених  культурно-освітніх заходів - авторські екскурсії, вечірні екскурсії, лекції-демонстрацї, тематичні гутірки, екскурсії вихідного дня, екскурсії-вікторини, екскурсії з музичним супроводом. Досить цікавими  для відвідувачів стали виставки одного дня одного експоната, коли тільки під час лекції-екскурсії можна побачити рідкісний експонат, що спеціально піднімається з фондів для експонування на даному заході. Мова йде про найстарішу книгу музею Список Пересопницького Євангелія 1571 року, та відреставрований унікальний оклад на Євангеліє кін. 18 – поч. 19 століття. Обидва раритети зберігаються у фондах Черкаського обласного краєзнавчого музею.

Серед як дітей, так і дорослих, користуються неабиякою популярністю майстер-класи з археології, етнографії, живопису та декоративно-прикладного мистецтва: "Школа кам’яного віку", "Друге життя розбитого горщика", "З історії письма", "Петриківський розпис", "Малювання пальчиками", виготовлення витинанки, ляльки-мотанки, ангела-охоронця, святкових "павуків", жайворонків з тіста, патріотичних прикрас технікою "канзаші", розписування писанки тощо. Важливою формою науково-просвітницької діяльності музею є творчі зустрічі та пам’ятні акції. Зокрема, мова йде про дати, пов’язані з трагічними подіями російсько-української війни 2014 – 2018 років, такі як, пам’яті загиблих у Іловайському котлі, вшанування захисників Донецького аеропорта чи учасників Дебальцевської операції. В музеї постійно проводяться зустрічі з бійцями та ветеранами Збройних Сил України, на яких присутні учні шкіл та студенти навчальних закладів міста, що має велике значення для патріотичного виховання молоді.

Тетяна Григоренко

Ольга Пузенко  Цікаві місця Черкас   01 Червня 2018, 11:30