Новини
Biggest 1.jpeg

Казенний винний склад

До 1923 року в Черкасах існував так званий казенний винний склад, тобто лікеро-горілчаний завод, адже "вином” тоді називали й горілку. Такі склади масово створювалися в Російській імперії на рубежі XIX та XX століть у рамках "Винної монополії", введеної за ініціативи міністра фінансів Сергія Вітте в 1896 році.

Казенний винний склад. Листівка початку XX століття

Про будівлі складу в довiднику “Все мiсто Черкаси на 1911 рік” читаємо: “Изъ казенныхъ зданiй должно быть отмечено зданiе казенного винного склада по Больничной улице”. Вулиця Лікарняна – сучасна вулиця Остафiя Дашкевича. На її перехресті з вулицею Надпiльною, якою аж до 40-х років ХХ століття закінчувалося місто, у 80-тi роки ХIХ століття став формуватися комплекс споруд Казенного винного заводу №17. Основну споруду комплексу в еклектичному стилі було побудовано в 1905 році (за іншими даними - 1885-1887 роках) за участю інженерів із Харкова. Фасад був неоднаковим по висоті: мав дво- та триповерхові частини.

План казенного винного складу

Після революції 1917 року будівлю Казенного винного складу було передано дворiчнiй професійно-технічній школі, що відкрилася у мiстi, й 1 вересня 1922 року почався її перший навчальний сезон. У 1929 році рішенням Ради мiнiстрiв УРСР на базі цієї школи було відкрито індустріальний технікум, який пізніше декілька разів перейменовували, поки у 1934 році не затвердилася назва Технікум механізації сільського господарства. У цей же час силами учнів та викладачів облаштовується Центральна будівля Черкаського політихнічного технікумутретій поверх навчального корпусу із актовою залою на 300 місць. Дотепер збереглося первинне керамічне покриття підлоги з клеймом “Товарищество Геренгейм, Харьков”. У підвалах ще можна знайти ковані залiзнi баки, фрагменти первинної каналізаційної та вентиляційної систем. Сьогодні це - головний корпус Черкаського політехнічного технікуму.

 

Ярослав Лавров  Спалах минулого   23 Березня 2017, 20:39