Новини
Biggest 35

Будинок Федора Майбороди

Однією з небагатьох збережених у Черкасах пам’яток архітектури другої половини XIX– початку XX століття є особняк місцевого підприємця Федора Майбороди.

Свій статок підприємець Майборода заробив завдяки організації підрядних робіт із будівництва залізниць у Російській імперії. Крім того, Майборода мав власний цегельний завод та тартак на черкаському Подолі, тож мав достатньо коштів, аби замовити собі будівництво розкішного помешкання. На відміну від інших замовників, Федір не обтяжував себе пошуком архітекторів з губернського центра – Києва, а замовив виконання проекту місцевому архітектору і, за сумісництвом,​ гласному міської думи та товаришу директора міського банку Георгію Корнійовичу Філоферо.

У володінні родини Майбород знаходилась земельна ділянка від вулиці Єрмилівської (нині Пастерівська) до Чорного Яру (а це аж два квартали!), де й спорудили декілька житлових будинків, які здавали в оренду. 

Сам же особняк заклали у 1906 році на розі колишньої вулиці Єрмилівської та Олександрівського бульвару (нині бульвар Шевченка). Будівництво тривало 4 роки, на завершення яких у місті постала ще одна оригінальна споруда, виконана переважно у стилі неокласицизму з еклектичним вкрапленням інших стилів. Щойно зведений будинок мав 3 великих зали та 7 менших кімнат. Однак родина підприємця мешкала там не довго, бажання заробити більше спонукало Федора Майбороду віддати будинок в оренду 2-му жіночому чотирикласному училищу. По революції родина Майбород повернулася у свій особняк, але доля їх склалася трагічно: у 1921 році будинок було пограбовано, а самого Федора Майбороду та його дружину – вбито. 

У будинку було влаштовано дитячий садок, а згодом – міську санепідемстанцію, яку нещодавно було об'єднано зі Службою захисту прав споживачів і ветеринарною службою та реорганізовано у Центр громадського здоров'я. У сучасному інтер'єрі будівлі збереглися старі фільовані двері, автентична столярка вікон, усередині залишилась паркетна підлога. 

Ярослав Лавров  Спалах минулого   11 Квітня 2017, 11:41