Новини
Biggest 62

Пам'ятники Черкас

Багато вже писано нами про цікаві місця, які варто відвідати в Черкасах, та є в нашому місті безліч пам'ятників, для опису яких не вистачить і книги, що вже казати про статтю. Аби не поретворювати цю публікацію на монографію, ми зупинимося лише на декількох монументах, без яких важко уявити наше місто, і тих, що є оригінальними.

Головною особливістю монументальної міської скульптури Черкас є майже відсутність пам'ятників, що возвеличують діячів радянської доби. Великий монумент вождя пролетаріату на центральному однойменному майдані перед будівлею облради було знесено наприкінці осені 2008 року, причому процес розтягнувся на декілька днів і обернувся на подобу протистояння національних сил і прорадянськи налаштованих окремих, переважно літніх, громадян.

Не дивно, що біля Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка височіє пам'ятник Кобзареві, який було встановлено на честь 150-річчя від дня його народження.

Однією з архітектурних родзинок Черкас є будинок Щербини, що має давню історію. Відносно недавно біля нього, було збудовано сквер і зведено пам'ятник на честь Василя Симоненка - життя відомого представника покоління шістдесятників тісно пов'язане з нашим містом. В основу створення монумента покладені вірші поета "Спади мені дощем на груди" та "Ти знаєш, що ти — людина?". Автор скульптури Владислав Васильович Димйон.

Є в нашому місті і два незвичних зразка міської скульптури. Це скульптури персонажам п'єси Михайла Старицького "За двома зайцями", розташовані по вулиці Небесної Сотні, "Проні і Голохвастому". Встановлено за ініціативою та коштом черкаських підприємців Ніни та Володимира Колісників. Інша скульптура - "Незнайомки" - знаходиться перед ювелірним магазином по вулиці Смілянській. Автором обох скульптор є Олександр Гульбіс, створені вони зі склопластику, пофарбовані під бронзу.

На площі 700-річчя Черкас знаходиться пам'ятник Бояну, який було встановлено в 1986 році на честь річниці заснування нашого міста. Боян сидить на камені, покритому шкірою ведмедя (символ переможеного ворога). Поруч височать три списи — державний знак князя Володимира, свідчення належності Бояна до київської дружини. Бояна зображено в повному бойовому спорядженні, у кольчузі, з мечем, при ньому — сідло, шолом, бойові рукавиці. Навколо пам'ятника знаходиться невелика водойма з фонтаном. Улітку струмінь води б'є з-під ніг скульптури та каскадом спадає донизу, що може символізувати безперервність історичного процесу і вічність життя.

Ще один незвичний пам'ятник розташовується біля черкаського м'ясокомбінату - пам'ятник Бику. Особливістю скульптури є те, що в її основі лежить справжній хребет бика, завезеного сюди із Бельгії для розведення нової породи. Пам'ятник споруджено в натуральну величину і виготовлено з бетону. На кошти трудового колективу м'ясокомбінату, статую було покрито міддю.

А на площі, поряд із мерією встановили вказівник чудес світу, України та Черкаського регіону. На вказівнику, що зроблений у старовинному стилі, розміщено назви 24 чудес, причому написи зроблені двома мовами: українською та англійською. Серед місць є Стоунхенж, Ейфелева вежа, Еверест, Говерла, Холодний Яр, Софіївка, озеро Байкал та інші. Внизу вказівника двома мовами зазначені відстані від Черкас до екватора. А вночі путівник освітлює декоративна підсвітка, вмонтована у плитку.

Ольга Пузенко  Цікаві місця Черкас   18 Квітня 2017, 11:28