Новини
Biggest 33

Свято-Троїцький собор

Рідко хто з черкащан, дивлячись зі скверу імені Богдана Хмельницького на Долину Троянд, може собі уявити, що менше чотирьох століть тому тут, на території старого Черкаського Подолу, стояла церква. Її історія, сповнена як злетів, так і падінь, пізнала сумну мить повного знищення. Дерев'яна козацька Троїцька церква в Черкасах, побудована в 1671 році, неодноразово перебудовувалася. Кам'яний храм був споруджений у 1863 році на території колишнього Черкаського замку. У 1961 році Свято-Троїцький храм було знесено, оскільки на цьому місці починалося спорудження меморіального комплексу "Пагорб Слави".

Перша Троїцька церква була збудована на території старого черкаського Подолу, на місці давнішої козацької церкви. Зведення розпочалось 1671 року за благословення тодішнього київського митрополита Йосипа Нелюбовича-Тукальського, який її й освятив. Будівля була зведена в османському стилів та мала гострі бані, схожі на мінарети, й видовжені вікна. В ній черкаські козаки, готуючись до походів на Крим і Стамбул, відправляли напутню службу. Храм простояв довгий час, допоки сам не почав руйнуватись.

На місці старого храму в 1745 році збудували новий, також дерев'яний, у бароковому стилі. Церква була головною у місті, володіла землями та мала заможних міщан із Митниці у своїй парафії. У першій чверті 19 століття значення церкви зменшується, заможне українське населення переселилось із Подолу на високу місцевість, а Митницю заселили євреї. З середини 19 століття храм знову почав саморуйнуватись.

У 1861 році будівництво нової церкви було асигновано вже на пагорбі. Кошти були витрачені у розмірі близько 6 тисяч карбованців сріблом (4 тисячі із міської казни та 2 тисячі — пожертвування). За три роки храм був освячений митрополитом Київським Арсенієм. Церква отримала наділ у 76 десятин землі на Митниці та щорічне фінансування у розмірі 345 карбованців із міського бюджету. Невдовзі при ній була відкрита парафіяльна двокласна школа. На подвір'ї церкви був цвинтар, на якому ховали священиків.

У 1933 році церква була пограбована та понівечена, а невдовзі й закрита. Службу було відновлено у період німецької окупації у роки Другої світової війни 1941 року. Настоятель отець Василій допомагав сиротам та партизанам, після окупації церковна громада допомагала місцевим шпиталям, утримували обслугу лазарету. За це радянська влада спочатку звинуватила священика у співпраці з нацистами, та після з'ясування всіх обставин представила навіть до урядової нагороди.

Церква працювала, однак тиск із боку влади на неї був величезний. Головним аргументом для закриття слугувало потурання пияцтву, адже церква мала 3 престоли, отже і храмів було 3. Для вивчення ситуації на місці до Черкас був відправлений Фролов, уповноважений у справах Руської Православної церкви при Раді міністрів СРСР у Київській області. Після його доповіді храм ще деякий час попрацював, але в 1956 році все ж таки був закритий. Будівлю передали міському спортивному товариству, а церковну громаду зняли з реєстрації як таку, що не має власного приміщення. Дорогоцінні предмети було передано на користь держави, ікони спалено, хрести з куполів знято. В 1961 році будівлю взагалі було зруйновано за допомогою вибухівки, адже на її місці планувалось звести Пагорб Слави.

Сучасна будівля церкви зводилась у 1980-х, але її довелося перенести в інше місце, добудувавши до одного з будинків на площі Слави. Побудова Свято-Троїцького кафедрального собору Української православної церкви Київського патріархату завершилась у 1991 році поруч із Замковою горою, на якій раніше знаходився головний православний храм міста.

Собор було освячено в 1991 році. Через 15 років до собору передано частинку мощів Великомучениці Варвари. У 2012 році владика Климент подарував собору ікону Святого Луки із часточками мощей.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   05 Травня 2017, 08:25