Новини
Biggest 13

Парк "Сосновий бір"

В 1960-ті роки київськими архітекторами був розроблений унікальний проект лісогідропаркової зони Черкас загальною площею в 250 га. Парк "Сосновий бір" став першим у ланцюжку, а далі мали бути невеликі парки, канали, штучні заплави Дніпра та озера. Частково він був реалізований, але суцільного ланцюжка не вийшло - кожен об'єкт став самостійним. Найбільш вдалим - мабуть через те, що він першим почав будуватись, - став саме "Сосновий бір".

Проект парку був розроблений у 1966-1967 роках Київським інститутом "Укргіпроінжпроект". Автори проекту і реалізатори - архітектори Г. Урсатій, В. Пастухов та інженер по озелененню Е. Д. Смирнова. "Сосновий бір" було закладено у 1967 році на честь 50-річчя Жовтневої революції. При влаштуванні парку був збережений природний ландшафт правого берега Дніпра, було висаджено понад 70 видів цінних та екзотичних порід дерев і чагарників, збагачено саджанцями з Тростянецького дендропарку, Київського ботанічного саду, "Софіївки" та багатьох інших місць. До парку завезли валуни, гранітні брили, гальку з гирла Росі та кар'єрів Криму, збудували штучні озера та водоспади, проклали русла струмків, що каскадом спадають до Дніпра.

Парк має різноманітні функціональні зони. Центральна його частина із комплексом водних об'єктів є головним архітектурнім вузлом, навколо якого сконцентровані решта елементів паркової композиції. Декоративні водойми розміщені на різних рівнях із перепадами висот до 2-3 метрів. Зелені масиви парку чергуються із відкритими галявинами. Надзвичайно вдало підібрано рослинне оздоблення центрального композиційного вузла: дерева з блакитним сріблястим забарвленням хвої посаджені, як правило, на фоні, що відтінює їх колір, галявини та окремі стежки обсаджені квітучими чагарниками, групи яких підібрані з урахуванням кольорової гами листя і квітів. Взимку хвойні породи створюють неймовірні пейзажі, а навесні вони відтіняють і підкреслюють ніжну зелень листя. Восени ж вониислужать чудовим фоном для багрянця листяних порід.

У роки перебудови парк був занедбаний, зараз знову на нього звернено увагу міської влади. З 2007 року, на початку серпня, у парку проводиться щорічний фестиваль образотворчого мистецтва "Живий камінь", під час якого відвідувачі можуть побачити наживо процес створення скульптур. Після фестивалю фігури залишаються прикрасою алей парку або ж розміщуються по всьому місту. Також на території парку функціонує літній кінотеатр і різноманітні атракціони для дітей.

Головними окрасами парку є скульптура "Русалоньки" та Місток кохання. Скульптура прикрашала центральне озеро мало не з дня відкриття парку, але у 2007 році її було викрадено. І лише у квітні 2009 року Русалонька повернулася до парку. Нова нагадуває попередню хіба у загальних рисах, але найбільша відмінність криється в тому, що гранітна, по суті, не є фонтаном, а просто скульптурою на воді. Це пов'язано з тим, що не збереглося ні креслень, ні професійних фотографій у різних ракурсах "першої" Русалоньки. Скульптор Єгор Терехов змалював "нову" Русалоньку з черкаської дівчини Людмили.

Проект же ажурного арковою мосту, який з'єднав вершини Крутояру, було розроблено в "Одесапроект". Збудований він був 1968 року на прохання тодішнього очільника Черкаської області Олександра Андрєєва, який перебувавши у відрядженні у Новомосковську, побачив там таку ж споруду. Будівництвом зайнялись робітники організації "Мостопоїзд-473", які зводили у 1959 році Черкаський міст. Металеві частини конструкції були виготовлені у Дніпропетровську та доправлені до Черкас залізницею. З часом мешканці міста нарекли його Містком кохання.

Парк є пам'яткою ландшафтної архітектури, а група його творців у 1979 р. була нагороджена Державною премією УРСР ім. Т.Г. Шевченко.

Ольга Пузенко  Мальовнича Черкащина   11 Травня 2017, 11:24