Новини
Biggest 43

Будинок лісничого

Загалом, помітна тенденція, що усі більш-менш давні та симпатичні будівлі в Черкасах "приписують перу" поляка Городецького. Одначе не все так просто. У цьому плані доволі цікавою видається історія будівлі Черкаського обласного академічного театру ляльок.

За офіційною інформацією, споруда належить до так званих "Зразкових домівок", автором яких був архітектор Луїджі (Алоїзій) Руска. Мовляв, на початку XIX століття він випустив альбом "Зразкові фасади", за якими велася забудова багатьох міст. Таким чином, в 1870-х роках в Черкасах був збудований будинок лісничого (як стверджує краєзнавець Василь Страшевич, йдеться про лісничого Жуковського, який опікувався лісовими володіннями від Кам’янки до Городища і від Шполи до Черкас).

Зводили будівлю майстри-старовіри, ймовірно, під орудою черкаського повітового архітектора Костриці (Руска помер у 1822 році), з цегли місцевого виробництва. Будинок чудово зберігся до наших днів. Щоправда, трохи вріс у землю - якщо раніше був двоповерховим, то зараз так званий перший поверх не відразу кидається в очі. У дворі були приміщення для прислуги та стайні з двома виїздами. Поряд був квітучий сад, який тягнувся аж до Олександрівського проспекту (сучасний бульвар Шевченка).

Після Жовтневої революції 1917 року тут довго господарювали міліціонери міського та повітового відділів. Були тут у різні часи бібліотека, міські управління. Після Другої Світової війни у будинку був дитячий садок, згодом — Будинок піонерів, у 1960-і та на початку 1970-х років — дитяча бібліотека. З 1970-х років тут знаходиться театр ляльок.

До нашого часу будинок зберігся майже у первісному вигляді. З моменту спорудження збереглися не тільки стіни і перекриття, але і столярка, всі охочі досі можуть прийти і потриматися за дверні ручки, виготовлені на тульській фабриці самоварів з мідяних сплавів, на яких і досі помітні герб та вензелі фірми "Н. и Г. Бабашов. 1850".

Ярослав Лавров  Спалах минулого   12 Травня 2017, 11:38