Новини
Biggest 1

Жіноча міністерська гімназія

Громадськість міста тривалий час домагалися відкриття середнього учбового закладу для дівчат і неодноразово зверталася в цій справі до влади. Нарешті, міністерська, тобто казенна, жіноча гімназія в Черкасах відкрилася у 1902 році – у двох найманих будинках, що належали власниці приватного жіночого училища пані Ю. А. Летц. А тим часом на прохання міської думи Городецький виконав проект нового гімназійного приміщення Черкаської жіночої гімназії.

Сам же будинок жіночої міністерської гімназії було зведено в 1903—1905 роках і він коштував місту 83 тисячі рублів. Жіноча гімназія стала першою будівлею Черкас у стилі модерн. Це - двоповерховий мурований будинок витриманий в суворих, чітких формах неокласицизму. Але, разом з тим, у декорі переважають відверто "модернові" мотиви: ліпні гірлянди квітів, "черепашки" на даху, різні химерні прикраси.

Вперше поріг жіночої міністерської гімназії переступили 360 юних міщанок у грудні 1905 року. Заклад могла собі дозволити лише багата еліта тодішніх Черкас. Виховання тут було класичне, в усьому дотримувались тону великосвітського суспільства. Дівчаток вчили як стати "баринями". Начальником жіночої гімназії та директором гімназії чоловічої була одна й та ж сама особа – Олександр Леплинський. Спільними з чоловічою гімназією були і деякі викладачі. Одним з них був Іван Чуприна, який 1911 року переміг на виборах до міської думи. Але, крім чоловіків, до викладацького складу жіночої гімназії входили і жінки. Більшість із них були випускницями інституту благородних дівиць, які виховувались разом з княжнами і графинями, відвідували бали з великими князями, тому ці викладачки були найвищим бомондом Черкас і повіту.

У часи Першої світової у цьому будинку розташовувався госпіталь. Світова війна плавно переросла в революцію, а вже після цих трагічних подій будинок продовжував бути навчальним закладом. Відносно мирне життя минуло швидко і вибухнула вже друга світова. У часи другої світової за будинок тривали серйозні бої. Німці облаштували тут опорний пункт. Під час наступу "червоних" на Черкаси у грудні 1943 року, старший лейтенант, начальник хімічної служби Вахтанг Чіковані за власною ініціативою очолив підрозділ піхотинців, що штурмом захопив будівлю. Це засвідчує меморіальна дошка на фасаді. І саме завдяки йому будинок вцілів.

У повоєнні роки тут розміщувалась середня школа №4. У 1985 році будинок був переобладнаний під Палац піонерів, що з кінцем Радянської України перетворився на Центр дитячої та юнацької творчості. Ще донедавна шедевр Городецького був оброслим торговими наметами, кіосками та рекламами, що загороджували його первісний вигляд. Нині ж площу перед ЦДЮТ розчистили, але будівля все ще не зовсім ошатна і давно потребує реконструкції.

Визначним є те, що колишня жіноча міністерська гімназія є чи не єдиною в Черкасах, яка залишилась за більш як сторічної забудови міста у незмінному стані і зараз неможливо уявити наше місто без цієї архітектурної пам'ятки.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   20 Травня 2017, 10:04