Новини
Biggest 7

Будинок братів Цибульських

У 1852 році на розі теперішніх вулиць Байди Вишневецького та Хрещатик постав будинок братів Юхима та Андрія Цибульських - найстаріша з існуючих будівель міста Черкаси. Він був напівдерев’яним і мав півтора поверхи. У 90-х роках ХІХ століття його перебудували на повністю кам’яну та вже триповерхову споруду з жовтої цегли, після чого будинок аж до революції залишався найвищим у місті. Такою ми бачимо цю пам’ятку і зараз. Імена архітектора та інженера реставрації невідомі.

Саме в ньому, на думку місцевих краєзнавців, перебував деякий час Тарас Шевченко. У 1859 році поет подався в село Пекарі на Канівщині, де посварився з якимось місцевим "хлищем". Після цього черкаський пристав Табачников написав рапорт, у якому йшлося про те, що Шевченко богохульствував і говорив всілякі не дуже пристойні речі про панів. Тож поета під вартою доставили в Черкаси, де він пробув з 18 до 22 липня. Щоправда, йому вдалося уникнути перебування в буцегарні саме завдяки братам Цибульським, які "домовилися" із Табачниковим, добряче йому заплативши.

Є легенда, що Шевченко по собі залишив маленьку таку дерев’яну чарочку, яку начебто з собою весь час возив, а потім, коли їхав, залишив на згадку. І вона як реліквія зберігалася в родині Цибульських. Кажуть, що тепер вона зберігається десь у фондах краєзнавчого музею. Нині в будинку Цибульських знаходиться музей "Кобзаря".

Будинок Цибульських для черкащан є уособленням тих історій з перебуванням Тараса Шевченка в Черкасах, та й взагалі, втіленням великого українського поета. Очевидно, що історична цінність будинку і без цього достатня для його значущості, та присутність тут самого Шевченка дає певну неповторність. Хоча, справедливо буде сказати, що певною мірою цей факт відволікає від, так би мовити, "іншої" історії цієї архітектурної пам’ятки.

В архітектурі будівлі спостерігаються ознаки неокласицизму. Прямокутний за планом, будинок має два головних фасади, що акцентовані балконами. Стіни прикрашені дуже стримано. Лише третій поверх декорований рослинним орнаментом з тесаної цегли, а вікна підкреслені віньєтками, що виконані за тією ж методикою. Вікна двопільні, подовжені, що також було новинкою того часу. Дах огороджений балюстрадою і виглядає досить ошатно. Вгорі будинок увінчано невеликим купольним завершенням.

Після реконструкції кінця ХІХ століття, другий і третій поверх віддали під приміщення Петербурзького облікового та позичкового банку. Перший поверх займали крамниці. Вони були мануфактурні, а потім навіть з’явився магазин зброї. За радянської влади у будинку довгий час розташовувались перукарня та магазин (на першому поверсі), міський банк (на другому). У травні 1989 на честь 130-річчя перебування Шевченка в Черкасах, а також 175-річчя з дня його народження, тут розмістився перший в Україні та світі музей "Кобзаря". Наприкінці 80-х років ХХ століття будинок реставрували.

Будинок Цибульських є однією з найголовніших архітектурних пам'яток Черкас.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   08 Червня 2017, 11:23