Новини
Biggest 20

Будинки Лисака і Гаркавенка

Вгору по вулиці Байди Вишневецького, не доходячи до Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Т. Шевченка, знаходяться три будівлі, збудовані наприкінці XIX ст.  До зведення всіх трьох будівель мав відношення грабар Лисак Ф. І., а до двох із них - ще й Гаркавенко Михайло Романович.

Про Михайла Романовича, варто сказати окремо. Він був підприємцем, міським головою Черкас і навіть членом 3-ї Державної думи. 11 жовтня 1908 року на додаткових виборах був обраний до Державної думи на місце померлого священика К.Н. Рознатовського від Київської губернії, зберігши при цьому посаду міського голови. Входив до фракції помірковано-правих та до партії "Всеросійський національний союз", а з 3-ї сесії - до російської національної фракції. Був доповідачем комісії зі шляхів сполучення, членом комісій із торгівлі та промисловості, робочого питання, шляхів сполучення та міських справ. Гаркавенко числився членом Київського клубу російських націоналістів, головував у Черкаському відділі Всеросійського національного союзу.

Та повернемося до будинків. Перший із них - особиста оселя Федора Лисака, яка була збудована в 1870 році, тож це один із найдавніших уцілілих будинків міста. Архітектор, на жаль, невідомий. Одноповерхова споруда вирізнялася красивим дерев’яним фронтоном під дахом та інкрустованими різьбленими дверима. Примітно, що сам Лисак вважав цей будинок палацом.

За декілька десятків років грабар здав його в оренду австрійському підданому Карлові Швайгуту, що приїхав до Черкас на постійне місце проживання і мав цвяховий завод на Подолі та лісопилки на Митниці. З деякими перервами у 1890-их роках у будинку розміщувалися класична друга міська чоловіча гімназія Гороновського, пізніше — міське Громадське зібрання. 11 липня 1899 року в одній з кімнат була відкрита бібліотека, що нараховувала 300 книг та тисячі примірників періодики. В залі по сусідству була картярська, де організовували вечори відпочинку та грав оркестр. Кілька років поспіль будинок був таким собі міським клубом дозвілля. З початку XX століття у будинку знову оселилася чоловіча гімназія. У передреволюційні роки функціонувала приватна зуболікарня, а з приходом до влади більшовиків - майстерні Першої трудової школи, міські установи, потім навчальний корпус шляхобудівного технікуму (30-33 роки), а ще пізніше ― класи черкаської школи №15. За німців будівля була "Народним банком", а після війни міським Будинком політосвіти.  У 1960-их роках у приміщенні було обладнано перший міський планетарій, який працює і нині.

Через дорогу, стоять ще два будинки: це в минулому будинок Лисака-Гаркавенка і прибутковий будинок Лисака-Гаркавенка. Прибутковий будинок Лисака-Гаркавенка був збудований у 70-их роках XIX століття. Він слугував прибутковим будинком до 1917 року  — квартири, які розміщувались в ньому, здавались мешканцям в оренду. В 1920-1930-их роках у будинку розміщувались навчальні кімнати піхотної школи. Тоді ж до будівлі добудували корпус, що простягся в бік Дніпра. Пізніше в будинку знаходилось Черкаське піхотне училище. Під час Другої світової війни тут розташовувався спочатку німецький, а після війни — радянський військовий шпиталь. З 1960-х років в будинку деякий час перебувало новостворене музичне училище імені Гулака-Артемовського, а з 1964 року — Черкаська музична школа №1 імені М. В. Лисенка.

На бічній стіні будинку збереглись сліди від снарядів часів визволення Черкас 1943 року, під ними було встановлено пам'ятну дошку. Будинок Лисака-Гаркавенка збудований у 90-х роках XIX століття. На початку тут розташовувалося казино. У 1918 року приміщення було передане установі Наукового історико-педагогічного музею імені Т. Г. Шевченка.  В 1919 році у будинку відкрили готель "Петроградські номери". З утворенням Черкаської області, в 1954 році на першому поверсі розташовувалось обласне фінансове управління, на другому — обласний радіокомітет, а згодом — редакція черкаської районної газети "Серп і молот" та інші установи. В наші дні це другий корпус Черкаської музичної школи №1 імені М. В. Лисенка.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   22 Червня 2017, 16:37