Новини
Biggest 20

Торговий дім братів Малишевих

У Черкасах є будівля, проходячи повз яку більшість містян і не здогадуються, що її було побудована ще на початку XX століття. Для них це будівля колишнього універмагу "Дитячий світ", який почав функціонувати у 60-х роках минулого століття. Архітектор споруди, на жаль, не відомий. Існує версія, що архітектором був Городецький, але жодного підтвердження цьому немає.

Як вже зазначалося, будинок збудували на початку минулого століття, більш точної дати ніхто на разі сказати не може. Зводилася двоповерхова будівля, як Торговий дім старообрядців братів Малишевих, і до жовтневого перевороту тут містився універсальний магазин та інші крамниці. Ці ж підприємці тут торгували і колоніальними товарами (продукція, яка завозилася до Європи з її африканських, азіатських та американських колоній).

Після революції, з 1917 до 1925 рік будинок використовувався як спортивний центр Всеобучу. Це система обов’язкової військової підготовки громадян, яка існувала в РРФСР і Радянському Союзі. Звідси вийшло багато перспективних спортсменів, які прославили Черкаси. Серед них чемпіон України з легкої атлетики Микола Багрін та рекордсмен-легкоатлет Ю. Гренаківський. А також спортсмени, які виконували унікальні гімнастичні номери – Федір Якутович та Борзяк.

Під час Другої світової війни будівля не зазнала значних ушкоджень, тому було прийнято рішення її відновити. У 1960 році провели реконструкцію будівлі, крім того, як і у випадку з Першою міністерською гімназією, до неї був добудований третій поверх. Відкривали його напередодні  чергової  річниці  Жовтневої  революції - 4  листопада  1960 року. Це був перший у Черкасах універмаг без прилавків і полиць, із вільним доступом до товару, а в секції господарських товарів запроваджено самообслуговування (майже, як в сучасних супермаркетах).

Нині на першому поверсі цієї будівлі облаштовують черговий супермаркет, а на другому і третьому поверхах знаходиться кілька магазинів.

Ярослав Лавров  Спалах минулого   29 Червня 2017, 11:33