«Бейбі бокс» vs гроші: хто виграє від монетизації «Пакунку маляти»

«Бейбі бокс» vs гроші: хто виграє від монетизації «Пакунку маляти»

Кабінет міністрів України монетизував «бейбі бокс», ввівши виплату 5000 гривень на одного новонародженого замість видачі «Пакунку маляти». Чому уряд пішов на такий крок, кому він вигідний і чи виграють від цього породіллі – в матеріалі «Місто на Че».

«Пакунок маляти» – це запроваджений 2018 року вид натуральної соціальної допомоги від уряду. До такого пакунка входили необхідні речі для новонародженого: пелюшки, шапочки, боді, штани, термометри, ковдри, матрац, засоби гігієни тощо.

Однак, уже близько 2,5 місяці держава не видає таких пакунків. У Міністерстві соціальної політики вирішили монетизувати натуральну допомогу і надати грошима людям таку підтримку.

Черкащанка Ірина Гриценко одна з останніх, хто ще встиг отримати «бейбі бокс» від держави. Дівчина народила дитину 8 травня 2020 року, а отримала пакунок від уряду — 12 травня. Однак уже тоді, як розповідає вона, його перестали видавати в низці регіонів.

«Загалом пакунком маляти я задоволена. Хоча його доцільно було б видавати ще до народження дитини або хоча б у той самий день. Бо, наприклад, там були прокладки для мам, які потрібні відразу після пологів. Також дитячий одяг, «царапки», які теж потрібні відразу після народження дитинки, а ми це все купували заздалегідь, ще до пологів», — говорить Ірина.

За її словами, найкраще цей пакунок підходить для матерів, які народжують першу дитину.

«Якби мами знали, що коробка буде і що в ній приблизно буде, тоді вже можна було б не купувати цього заздалегідь, розраховуючи на неї. Бо, наприклад, розвиваючий килимок у нас уже був, тому майже не пригодився. І пелюшки в нас були свої», — каже черкащанка.

Також вона не зовсім задоволена якістю одягу для малюків.

«Скажімо, кнопочки на бодіках майже відразу повідпадали. Так само рушник розійшовся по швах після кількох разів користування», — розповіла дівчина.

При цьому вона стверджує, що отриманий нею пакунок обійшовся б їй дешевше, ніж пропоновані нині 5000 гривень у якості компенсації. Тож підтримує цю ініціативу уряду, бо тепер, мовляв, можна самостійно обрати, що купувати дитині, а що не знадобиться.

«Те, що купувати можна буде лише дитячі товари – це добре, бо не буде спокуси витратити ці кошти на щось інше. Також можна буде обрати одяг або засоби догляду за дитиною ті, які підійдуть за якістю і вподобаннями. Тобто з’явиться можливість вибору», — вважає Ірина.

Як отримати кошти за «бейбі бокс» і де їх можна витратити

Міністр соціальної політики Марина Лазебна в ефірі одного з радіо країни розповіла, що «бейбі бокси» є тільки у Фінляндії, де їх запровадили, аби підтримати відповідальне батьківство, але і там породілля може відмовитися від пакунку і взяти грошима.

При цьому вона зауважила, що цей пілотний проект запрацює з 1 вересня 2020 року.

«Буде оголошення на сайті Міністерства соціальної політики. Будуть публічні договори з усіма торговельними мережами, інтернет-магазинами, які долучаться до цього проекту. І ми будемо надавати картки з 5 тисячами гривень, і люди з цих мереж купуватимуть ці товари», — пояснила Лазебна.

Вона також зауважила, що готівку не можна буде зняти з цих карток.

«Ми зробили так, як буде краще для людей. Нехай мами самі визначають, що їй треба. А не хтось буде використовувати такі ініціативи з власних міркувань», — підкреслила міністр.

Відомо, що кошти породіллі матимуть змогу використати протягом року з дня народження дитини, після чого ця картка згорає.

Хто найбільше втратить від монетизації «бейбі боксу»

Водночас Олександр Соколовський — власник компанії «Текстиль-Контакт», яка була однією з тих, що займалася наповненням «Пакунку маляти», різко розкритикував монетизацію «бейбі бокса».

«Проект давав можливість заощадити молодим батькам час (а в умовах карантину ще й не ризикувати і поменше контактувати) і гроші (закупівля здійснювалася за дуже жорсткими оптовими цінами, в роздріб усе це коштувало на 50-200% дорожче). А підприємствам, які беруть участь у програмі, мати стабільне замовлення і робочі місця (задіяно було більше 1000 осіб тільки в легкій промисловості)», — розповів він.

При цьому підприємець уточнив, що всього до пакунку входило 60 предметів і виробів, сумарна вартість яких у роздріб, згідно з нинішніми підрахунками, становить приблизно 7274 гривні. Натомість породіллям будуть нараховувати лише 5000 гривень.

«Незважаючи на нібито солідність суми в 5000 гривень, ця торговельна мережа (яку визначить Мінсоцполітики для надання послуг із продажу дитячих товарів породіллям за спеціальною карткою – ред.), як і будь-який роздріб, має націнку не менше 50%, так що мами в будь-якому разі будуть у програші», — вважає Соколовський.

«І замість того, щоб отримати «бейбі бокс» в пологовому будинку, доведеться залишати маленьку дитину і їхати через усе місто. А тим, хто в містечках і селах, ніхто доставку робити не буде. Доведеться за неї платити додатково, при цьому ризикуючи, що прийде неякісний «кіт у мішку», — резюмував бізнесмен.

Альтернативний «пакунок малюка» від мерії Черкас

Не монетизованим тепер залишився тільки «бейбі бокс» від мерії Черкас, однак про нього майже нічого не знають породіллі.

Ірина Гриценко стверджує, що ніде в державних структурах (пологовий будинок, управління соцзахисту) її не інформували про можливість отримання пакунку маляти від міської влади, а дізналася вона про це випадково від знайомих.

«Отримали його через 2 місяці після народження дитини. Про нього ніхто ніде не повідомляє, чоловік їздив і заповнював документи для його отримання після того, як нам сказали про це сусіди. Це вже зараз, через 3 місяці, ми побачили інформацію в інтернеті. А хто не має доступу до мережі, то й не буде взагалі знати про існування цього пакунку», — переконана черкащанка.

Вона розповіла, що в пакунку від мерії був розвиваючий килимок, який по якості їй сподобався. Також були тренувальні трусики з підкладками, дерев’яна пірамідка, зубна щітка-масажер, вишиваночка для більш дорослого віку, прорізувач, сумка, книжечка з інформацією про грудне вигодовування.

Тим часом на сайті Черкаського міськвиконкому днями з’явилося роз’яснення, як черкаські матусі можуть отримати «пакунок малюка» від міста.

Зокрема, для того, щоб отримати міський подарунковий набір, одному з батьків, який зареєстрований у Черкасах і постійно проживає з дитиною, потрібно протягом 9 місяців після народження дитини звернутися до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з такими документами:
— заява на ім’я директора департаменту;
— оригінал і копія документа, що посвідчує особу;
— оригінал і копія довідки про присвоєння номера платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті);
— оригінал і копія свідоцтва про народження дитини.

«Щоб отримати свій подарунковий набір, записуватися на прийом і ставати в електронну чергу не потрібно. Достатньо, за дотримання умов карантину, завітати до Громадської приймальні департаменту за адресою бульвар Шевченка, 307 і повідомити адміністратора про бажання отримати «пакунок малюка», — інформували в мерії.

При цьому там додали, що міський «пакунок малюка» можна отримати одразу ж після подання всього пакету документів.

admin