Черкаський академічний театр ляльок

Черкаський академічний театр ляльок

Всі ми родом з дитинства, як відомо, а дитинство — це іграшки та ляльки. Для черкаської дітлашні, а останнім часом і дорослих, найкращим місцем мешкання ляльок є Черкаський академічний театр ляльок. Театр ляльок було створено у 1965 році. За всі роки свого існування, театр влаштував близько 150 прем’єр, серед яких були вистави не тільки для дітей, а й для дорослих. П’єси з репертуару театру ляльок створені на основі класичних творів вітчизняних і зарубіжних авторів, а також абсолютно нові авторські спектаклі.

Черкаський театр ляльок народився 7 листопада 1965 року. Першою прем’єрою театру стала вистава «Троянда Карпат» за казкою французького письменника П’єра Гамарра, зіграна новоствореною трупою у приміщенні обласної філармонії саме цього дня. Засновникам театру, Аллі та Володимиру Мальцевим, випускникам Ленінградського педагогічного інституту ім. О. Герцена (художньо-графічний факультет), вдалося у лічені місяці підготувати невеличкий колектив до серйозної творчої роботи. Саме цей колектив у повному складі отримав статус «Черкаського обласного театру ляльок» у 1970 році.

Вже після цієї події, у 70-х роках, театр переїхав до нинішнього приміщення, яке знаходиться в самому центрі міста. До цього ж він розміщувався при міському Палаці піонерів. Будівля, в якій знаходиться ляльковий театр, казковий будиночок, колись двоповерхова, але перший її поверх наполовину вріс у землю, тож тепер виглядає півтора поверховим. Будинок є архітектурною пам’яткою XIX століття і до наших днів зберігся практично незмінним. У народі його називають Будинком лісничого. Після 1917 року що лише тут не розташовувалось міський та повітовий міліцейські відділи, бібліотеки, дитячий садок та міські служби. Але зараз тут панує казка, в усіх її проявах. Навіть зовні: збоку будинок прикрашено парканом з мозаїкою – ілюстраціями з відомих казок.

Та повернемося до самого театру. З творчою долею театру пов’язані імена головного режисера Валерія Бугайова та головного художника Андрія Курія, які за десятиріччя творчої співпраці (1972 – 1981 рр.) спромоглися вивести Черкаський обласний театр ляльок у лідери новаторських театральних пошуків в Україні. Вистави «Біла троянда» Бели Юнгера та «Мері Поппінс» за Памелою Треверс стали взірцем вдалого революційного експерименту для кількох поколінь українських лялькарів.

Почесний статус «академічного» театр отримав 2006 року. Він є постійним учасником міжнародних фестивалів театрів ляльок в Україні, Китаї, Тунісі, Австрії. Діючий репертуар налічує більше двадцяти вистав для дітей і чотири вистави для дорослих, серед яких «Наталка Полтавка» Івана Котляревського. У 2012 році театр представляв Україну на ХХІ Конгресі UNIMA і став дипломантом Всесвітнього фестивалю театрів ляльок в м. Ченду (КНР).

Сьогодні мистецьку самобутність театру визначає творчість його неймовірно талановитого колективу. Очолюють цей кагал митців директор-художній керівник Любов Величко та головний режисер Ярослав Грушецький. Створюють чарівні декорації художники Сергія Мартиненко, Надія Пляченко та інші спільно з головним художником театру Каріною Чепурною. А головні дива творяться зусиллями режисера і драматурга Наталії Семенової, композитора Сергія Кулинича та акторів, улюбленців публіки будь-якого віку: Марія Ребякова, Ольга Мельник, Антоніна Кашнер, Олександр Швидкий, Микола Король та Юрій Мяус.

Найбільш популярні вистави: «Білосніжка і семеро гномів», «Каліф-Лелека», «Йшла собака через міст», «Пригоди Івасика», «Таємниця лялькового дому» і багато інших. Дорослі ж відвідують вистави «Наталка Полтавка» та «Salut, jealousy! або Привіт, ревнощі!».

Всім Черкаський академічний театр ляльок є чарівним: і будівлею, і виставами, і атмосферою. І якщо раптом ви не мали можливості чи нагоди побувати там, знайдіть час і відкрийте для себе цей неймовірний світ. Ви будете вражені…

admin