«Навчаючись дистанційно, донька витрачає втричі менше часу на освоєння шкільної програми» – Ірина Ткаченко

«Навчаючись дистанційно, донька витрачає втричі менше часу на освоєння шкільної програми» – Ірина Ткаченко

У зв’язку з карантином по коронавірусу все більше батьків змушені стикатися з віддаленим, позашкільним навчанням для своїх дітей. Черкащанка Ірина Ткаченко свідомо обрала дистанційну форму навчання для своєї доньки ще 5 років тому. Що змусило її піти на це, як проходить навчальний процес дитини в такій «школі», скільки це потребує часу і грошей та які результати вдалося досягнути – про це та інше дівчина розповідає в інтерв’ю «Місто на Че».

— Скільки років Ваша дитина здобуває освіту на дистанційній формі навчання?

— Наша донька, Ткаченко Кіра, буде навчатися дистанційно вже п’ятий рік. Зараз вона перейшла у сьомий клас.

— Знаю, що в цьому плані Ваша сім’я була ледь не першою в Черкасах. Чому вирішили обрати для своєї доньки саме таку форму навчання? Що спонукало до цього, які були причини?

— Обрали дистанційну форму, тому що вважаємо, що знань, які передбачені державною програмою, недостатньо для майбутнього, а освіта потрібна саме для майбутнього, а не для того, що так роблять усі. Навчаючись дистанційно, вона витрачає втричі менше часу на освоєння державної програми, тому залишається достатньо часу на освоєння додаткових предметів і навиків.

— З якими труднощами довелося зіштовхнутися в перші роки дистанційного навчання?

— У нас не було труднощів.

— Розкажіть детальніше про організацію навчального процесу для Вашої доньки. Як проходить її робочий (навчальний) день у такій “школі”? І взагалі, як усе організовано в школі з дистанційною освітою?

— Ми не беремо уроків у школі, в якій донька зарахована. У даній школі є можливість вибору, де і в кого навчатися. Ми обрали варіант по підбору викладачів самостійно. Це, на мою думку, є великим плюсом, адже буває в житті, що люди просто не підходять один одному і їм складно комунікувати, а, вибираючи викладача, ми уникаємо подальших непорозумінь між учнем і вчителем.

Я сама формую розклад доньки. Вдень у неї три або чотири заняття. Урок триває одну годину. Складаю розклад так, щоб за день не було більше двох предметів, які вимагають чіткої концентрації від неї.

— Розкажіть конкретніше про цю дистанційну школу, в якій навчається Ваша донька. В неї є дирекція, офіс, він знаходиться в Черкасах?

— Моя донька навчається в приватній гімназії «Очаг» міста Харків. Ця школа має і стаціонарну форму навчання, тому у них є школа, а не лише офіс. Є і дирекція, і вчителі, і все, чого потребує ліцензійна школа.

— Усі уроки доньки проходять удома, немає в них філії в Черкасах чи класу для такої освіти? Все відбувається онлайн?

— Учителі, з якими займається моя донька, викладають стаціонарно в Черкасах. Це не вчителі від школи, в якій вона навчається. З більшістю вчителів вона зустрічається офлайн у їхніх офісах, аудиторіях у Черкасах. По деяких предметах, ми, батьки дистанційщиків, організували заняття у невеликих групах із викладачами на їхній території.

— І ще таке питання або навіть страх-відмовка, яка теоретично може виникнути в батьків при виборі форми навчання: «Чи не здичавіє моя дитина, сидячи вдома, без оточення інших дітей?» Тобто, рано чи пізно їй все одно доведеться потрапити в оточення суспільства, самостійне життя тощо, і чи не складніше їй тоді буде комунікувати, вживатися (виживати) в нинішньому суспільстві, порівняно з тими учнями, які проходять «крим і рим» під час навчання у традиційній школі?

— Вона не сидить ізольована вдома. В неї є друзі і серед дистанційщиків, і серед дітей, що навчаються стаціонарно. Вона повноцінно з ними спілкується. У цьому плані її життя не відрізняється від життя інших дітей, а, навпаки, вона має перевагу у тому, що може припинити спілкування з тими, з ким не хоче спілкуватися, при цьому вона не буде змушена перетинатися з ними щодня у стінах класу чи школи. Дорослі завжди мають таку можливість, а от школярі ні.

— Скільки коштує навчання в дистанційній школі? Скажімо, вартість такого навчання для однієї дитини в місяць, у рік?

— За рік навчання ми сплачуємо школі 6000 грн. Вартість послуг викладачів, з якими займається донька, така сама, як за репетитора.

— Чи є в доньки бажання ходити в таку “школу”? Чи не хотіла піти в традиційну школу, як її ровесники?

— Зараз у неї категорична відмова від навчання стаціонарно.

— Чи вистачає часу на дозвілля дитини, якісь гуртки, секції тощо?

— Звичайно вистачає.

— Як проходить підсумкове оцінювання в дистанційній школі в кінці чвертей, семестру, навчального року? Чи співвідносне це затвердженій державою навчальній програмі і вимогам Міносвіти?

— Підсумкове оцінювання проходить по четвертям. Воно повністю відповідає державній програмі.

—      Чи влаштовує вас рівень освіти і тих знань, які отримує Ваша донька в цій школі?

— Так.

— Що можете сказати про вчителів, дирекцію такої “школи”? Чи були з ними якісь суперечки, конфлікти? Якщо так, то як ви їх вирішуєте?

— Жодних суперечок не було. Завжди дуже швидко і ввічливо відповідають на всі питання. Все, що у компетенції школи, обов’язково виноситься на розгляд і приймають найзручніші рішення для нас як для клієнтів.

— Чи готова буде Ваша дитина до здачі ЗНО зі здобутими знаннями в дистанційній школі?

— Так.

— Які результати навчання на дистанційній формі Ви вже зараз бачите на прикладі своєї доньки? Чи задоволені ними загалом, що можна було б змінити на якомусь етапі?

— Моя донька вже повністю оволоділа навиками планування, тайм-менеджментом, самоосвітою, в неї є повне розуміння, для чого їй навчатися. Також додатково вона освоює економіку та фінансову грамотність, із цього року запланували розпочати вивчення філософії.

Вона без перевантаження має змогу відвідувати безліч тренінгів і семінарів, переважно — це заходи для дорослих, тому вона має можливість спілкуватися не лише з однолітками, а і з людьми, які вже працюють у певних напрямках і діляться своїм практичним досвідом, що, на мій погляд, важливіше за теоретичну інформацію.

Дуже позитивний і той момент, що вона має змогу більш глибоко вивчати будь-яку тему з будь-якого предмету. Якщо у неї виникло таке питання, викладачі залюбки надають підказки щодо пошуку і освоєння додаткового матеріалу.

— Як плануєте організовувати здобуття вищої освіти Вашою донькою? Це буде традиційний ВНЗ чи також альтернативна форма навчання?

— Здобуття вищої освіти – це вже буде лише її рішення. Ми, як батьки, висловимо свої рекомендації, якщо вона про них проситиме.

— Питання щодо загалом нинішньої ситуації з дистанційною освітою в Україні і Черкасах зокрема. Наскільки це нині розвинено, чи багато бажаючих так навчатися зараз, і як вплинула на ситуацію пандемія коронавірусу?

— Після дистанційного навчання під час вимушеного карантину до мене особисто звернулося понад 10 родин за консультацією, як перейти на дистанційну форму та як організувати навчання. Дехто просто писав, що вже довго думали над цим питанням, а тепер переходять точно.

Але те, що було подано під назвою «дистанційна» форма, то зовсім була не дистанційна форма, тому дуже прикро, що більшість тепер вважає таку форму здобуття освіти жахом

— Чи радили б усім таку форму навчання? Чи кожному вона підійде? Як батькам визначити, що саме така форма навчання найкраще підійде для їхньої дитини, розкриє її таланти, здібності й дасть можливість здобути необхідні знання?

— Спочатку і батькам, і учневі треба зрозуміти, що за освіту вони беруть повну відповідальність на себе. Освіта потрібна учню, а не вчителям, директорам тощо. В нашому суспільстві тільки починає зароджуватися мислення в цьому напрямку. Тому поки що можу сказати, що підійде лише тим, хто прийняв рішення самостійно.

— Як вважаєте, чи підійде така форма навчання для багатодітних родин, де треба організувати можливість навчання одночасно для кількох дітей?

— У нашому місті є багатодітні родини, в яких всі діти навчаються дистанційно. Якщо вони навчаються і на стаціонарну форму переходити не збираються, то, значить, дистанційна форма підходить і багатодітним родинам.

admin