Трахтемирів

Трахтемирів

Трахтемирів — одне з найкрасивіших місць на Черкащині. Це також надзвичайно цікава в історичному плані місцевість, що була заселена людьми ще з прадавніх часів. Розташована на півострові на правому березі Дніпра, неподалік від Канева.

Історія Трахтемирова створювалась десятки тисяч років. Духовні центри різних епох і культур змінювали один одного, надаючи невичерпні знання та силу праслов’янським племенам, скіфам, вільному українському козацтву. Разом з цим це місце Сили відоме тільки обмеженому числу людей. Трахтемирів розташувався на півострові, що утворений крутим вигином Дніпра, навпроти м. Переяслав-Хмельницький на березі Київського водосховища на відстані 100 кілометрів від Києва. Сьогодні на території Трахтемирівського півострова діє національний ландшафтний заповідник. А в княжі часи тут стояло літописне давньоруське місто Заруб, відоме своїм монастирем. Під час навали татар монастир був зруйнований і знову відбудований тільки в XVI столітті, коли місто (що отримало назву Трахтемирів) служило столицею козаків-характерників. В епоху розквіту Трахтемирова його населення налічувало тридцять тисяч осіб. У 1665 році, під час придушення одного з повстань, місто і монастир були зруйновані, і вже не відновили колишніх розмірів та впливу. Населення в цих місцях ставало все менше і менше, а в кінці XX століття виявилося, що в селі Трахтемирів живе тільки один офіційно зареєстрований мешканець.

За даними археологів, найбільш ранні поселення з’явилися тут більше 120 тис років тому. Тут також було знайдено поселення дослов’янського періоду, що одержало назву Зарубинецької культури. Місто Заруб, що було розташоване на цих землях, згадується у давньоруських літописах. Знайдені також свідчення скіфської доби. В часи козаччини тут була одна з гетьманських столиць.

Зараз село Трахтемирів майже зникло. З метою захисту унікального природно-історичного ландшафту був створений Регіональний ландшафтний парк Трахтемирів. Тривалий час ці місця були обмежені для відвідання через те, що землі ландшафтного парку захопив одіозний олігарх Бакай, який влаштував там елітні мисливські угіддя.

Ситуація змінилася після революції Гідності, і зараз Трахтемирів можна вільно відвідати. Дістатися з Черкас найпростіше особистим транспортом до села Великий Букрин, а звідти до шлагбаума перед РЛП Трахтемирів (GPS N 49°59’01.1″ E031°20’12.7″), де і залишити машину.

admin